W ostatnim dniu zajęć przed świętami w Szkole Podstawowej w Starej Kamienicy młodzież klas siódmych oraz II i III gimnazjum zaprezentowała tradycje świąteczne wylosowanych przez dane klasy krajów. Zgodnie z przyjętymi zasadami uczniowie mieli przygotować prezentację multimedialną pozwalającą przybliżyć tradycje świąteczne danego państwa oraz przedstawić taniec lub wykonać utwór muzyczny pochodzący z danego kraju, najlepiej taki, który porusza tematykę świąt Bożego Narodzenia i witania Nowego Roku. Młodzież przygotowała także poczęstunek, na który składały się tradycyjne potrawy świąteczne danych krajów. Te trzy elementy były oceniane przez jury w składzie: p. dyrektor Wiesława Storta – Respondek, p. Małgorzata Płonczkier, p. Anna Sikorska.
W programie tego dnia nie zabrakło motywów typowo polskich. Teatr Mała Scena przygotował inscenizację Jasełek w wersji uwspółcześnionej. Był także stół z polskimi potrawami wigilijnymi /przygotowanymi symbolicznie, czyli 12 potraw i opłatek najważniejszy na polskim stole/.
Młodzież przedstawiła tradycje związane ze świętami Bożego Narodzenia, odnosząc się do takich krajów, jak: Meksyk, Hiszpania, Włochy oraz zapoznała publiczność szkolną, czyli pozostałych uczniów, nauczycieli i pracowników obsługi z innymi świętami obchodzonymi w Szwecji i Francji, gdzie Boże Narodzenie nie jest kultywowane. Wszyscy z zainteresowaniem oglądali i podziwiali prezentacje i występy artystyczne młodzieży oraz wzięli udział w degustacji przygotowanych tradycyjnych potraw.
Zapraszamy na wywiadówkę 14 grudnia 2017 r. (czwartek) godz. 16:30
"Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada,
lecz przez to, kim jest;
nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi."
Jan Paweł II
Serdecznie dziękuję rodzicom, nauczycielom, pracownikom, uczniom i przyjaciołom naszej szkoły za bezinteresowną pomoc w przygotowaniu i przeprowadzeniu IV Festynu Adwentowego. Bez Waszego wsparcia finansowego, hojności, pomocy rzeczowej i ogromu dodatkowej pracy nasza impreza nie mogłaby być zrealizowana. Cieszę się, że mogliśmy spędzić razem grudniowe popołudnie już w świątecznej atmosferze. Cieszę się, że to wspólne działanie pomoże uczniom naszej szkoły w realizacji ich pasji i zainteresowań. Czasami wdzięczność trudno jest ubrać w słowa… wtedy proste „dziękuję” zawiera wszystko, co chcemy wyrazić.
Wiesława Storta-Respondek
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Starej Kamienicy
„Świąteczna szkolna zbiórka”
W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia organizujemy w naszej szkole zbiórkę żywności, słodyczy oraz artykułów chemicznych, które przekazane zostaną osobom potrzebującym. Chętnych uczniów do włączenia się do akcji, proszę o przynoszenie artykułów do gabinetu pedagoga szkolnego. Czas trwania zbiórki: 04.12.2017 r. – 18.12.2017 r.
ROZSTRZYGNIĘCIE PROCEDURY ZAPYTANIA OFERTOWEGO O
UDZIELENIE ZAMÓWIENIA PUBLICZNEGO O WARTOŚCI SZACUNKOWEJ
PONIŻEJ 30 000 EURO dla zamówienia "Zakup i dostawa sprzętu multimedialnego do wyposażenia sal dydaktycznych Szkoły Podstawowej w Starej Kamienicy"
Zapraszamy do udzia w międzyszkolnym konkursie fotograficznym "PRZYŁAPANI NA CZYTANIU"
16.11.2017 roku podczas wywiadówki szkolnej odbyło się spotkanie rodziców uczniów klas III Gimnazjum przy Szkole Podstawowej w Starej Kamienicy z doradcą zawodowym Panią Krystyną Szychowską pt. „Świadomy wybór szkoły ponadgimnazjalnej”. Pani doradca przedstawiła rodzicom czynniki wyboru zawodu. Zwracała uwagę na rolę i zadania rodziców
w procesie wyboru zawodu, którzy są pierwszymi i najważniejszymi doradcami w życiu dziecka. Przedstawiła także kluczowe zmiany jakie zaszły w systemie szkolnictwa oraz zaprezentowała sieć szkół w mieście i powiecie jeleniogórskim. Ponadto wskazała drogi i sposoby pomocy młodzieży
w wyborze zawodu. Na koniec spotkania przekazała rodzicom materiały informacyjne w postaci broszur pt. „Naucz się planować swój rozwój zawodowy”.
Pedagog szkolny
W dniu 17 listopada 2017 roku w klasie VIIA gościła pani Matylda Wawrzyńczak wraz ze swoimi oryginalnymi lalkami.
Pani Matylda swoją pasję łączy z pracą zawodową. Jej lalki wykonane z materiałów ekologicznych, według własnego projektu, inspirowane filmem, książką i malarstwem zrobiły na nas ogromne wrażenie. Też chcielibyśmy takie robić.
Pani Matyldo, dziękujemy!
Uczniowie klasy VIIA
Społeczność naszej szkoły otrzymała podziękowanie od Fundacji Pomocy Humanitarnej Redemptoris za udział w akcji pt. „Kup Pan szczotkę!”
Dziękujemy!!!
Zapytanie ofertowe na zadanie
"Zakup i dostawa sprzętu multimedialnego do wyposażenia sal dydaktycznych
Szkoły Podstawowej w Starej Kamienicy"
Z uwagi na fakt, że cena najkorzystniejszej oferty złożonej w postępowaniu pn. „Zakup i dostawa sprzętu multimedialnego dla wyposażenia sal dydaktycznych Szkoły Podstawowej w Starej Kamienicy” przewyższa kwotę, jaką Zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia. Zamawiający unieważnia ww postępowanie.
W tym roku obchodzimy 99 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Droga do wolności była niezwykle trudna. Wiodła przez powstania przeciw trzem zaborcom, udział Polaków w kampaniach napoleońskich, wzmagania I wojny światowej.
Książę Adam Czartoryski po upadku powstania listopadowego mówił do zgromadzonej licznie we Francji Polonii, że jedyną szansą odzyskania przez Polskę niepodległości jest konflikt zbrojny pomiędzy naszymi zaborcami. I wojna światowa, w której po obu stronach brali udział Polacy dała nam w rezultacie, po przegranej Niemiec i Austrii szansę na odzyskanie wolności po 123 latach niewoli.10 listopada 1918r. przybył do Warszawy Józef Piłsudski i przejął władzę na miastem z rąk Rady Regencyjnej utworzonej przez Niemców.
11 listopada państwa centralne podpisały pokój i oficjalnie zakończyła się wielka wojna. Dla nas Polaków było to jednoznaczne z odzyskaniem niepodległości, ale na odnowienie naszej państwowości trzeba było poczekać do 1920r. Dopiero po odparciu ataku bolszewików, po bitwie warszawskiej mogliśmy odetchnąć z ulgą i poczuć się wreszcie bezpiecznie w naszej umęczonej walką ojczyźnie.
Iwona Lach - Rój
Zapraszamy na zebranie roziców 16 listopada 2017 r. (czwartek) godz. 16:30
Zebranie Rady Rodziców godz. 17:00
W bieżącym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły we współpracy z przedstawicielami Publicznej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Szklarskiej Porębie: panią Marią Leszczawską – pedagogiem i panią Beatą Zielińską psychologiem, zdobywają i doskonalą kompetencje teoretyczno – praktyczne w ramach projektu pt. „Kuźnia młodych mediatorów”. W miniony piątek tj. 03.11.2017 r. odbyło się już drugie spotkanie z cyklu mediacji rówieśniczych. Pięciu mediatorów z klas II i III Gimnazjum w trakcie szkoleń rozwija swoje umiejętności w zakresie rozwiązywania sytuacji konfliktowych, komunikacji, metodyki i zasad mediacji rówieśniczych.
Specyfika problemów rówieśniczych dotyczy najczęściej obszarów życia szkolnego takich jak między innymi: wyzwiska, uprzedzenia, narzucanie własnej woli, stereotypy. Powyższe kwestie stanowią niektóre z tematów mediacji rówieśniczych. Istotne jest, by uczyć młodych ludzi, że z sytuacjami konfliktowymi będzie spotkać się na przestrzeni swojego życia i nie powinni ich unikać. Warto poszukiwać konstruktywnych sposobów ich rozwiązywania. Z kolei porozumienie wpływa na dążenie do poprawy wzajemnych relacji i pogodzenie się zwaśnionych stron.
Dzięki udziałowi w niniejszym projekcie młodzież uczy się przestrzegać norm i zasad współżycia społecznego, kształtuje postawę tolerancji oraz system wartości.
Pedagog szkolny
Dnia 23.10.2017 r. o godz. 7:15 wyjechaliśmy spod szkoły autokarem do Wrocławia. W wycieczce uczestniczyli uczniowie klas trzecich, choć nie zabrakło młodzieży z klas drugich i siódmych, pod opieką Pani Dyrektor Wiesławy Storty-Respondek i Pani Anny Zielińskiej. Celem naszej wycieczki było zwiedzenie Hydropolis oraz podziwianie widoków z najwyższego budynku w Polsce - Sky Tower. Podróż autobusem chyba wszyscy oceniamy na bardzo dobrą, bo przecież w miłym towarzystwie czas mija miło, a także diametralnie szybko.
Pierwszym punktem naszej ekspedycji było Centrum nauki i wiedzy o wodzie czyli Hydropolis. Jest to miejsce pełne różnorodnych technologii multimedialnych, interaktywnych instalacji, które służą do ukazania wody z różnych, fascynujących perspektyw. Gdy obejrzeliśmy i przetestowaliśmy już wszystko po co najmniej 3 razy, ruszyliśmy na Sky Tower!
W zaledwie 50 sekund znaleźliśmy się na szczycie Wrocławia. Mimo że pogoda się do nas nie uśmiechnęła i zafundowała mgłę, widoki były zjawiskowe. Po powtórnym kursie windą, dostaliśmy 2 godziny, aby zwiedzić galerię Sky Tower. Jej największą atrakcją były fotele masujące. Oczywiście, jak przystoi na dzisiejszą młodzież, pożywiliśmy się „najgorszym fastfoodem”. Droga powrotna minęła nam nadzwyczajnie szybko. Około godziny 18 byliśmy już z powrotem pod naszą szkołą. Całej wycieczce towarzyszyła, jak zawsze, sympatyczna atmosfera.
Antonina Wawrzyńczak, kl.3b
Bobrowy Wyścig, Czyli Informatyczny Konkurs Bóbr 2017 Rusza!